tus kaynak hoca tavsiyesi

Tus için çalışma Çalışma stratejileri

Moderatör: SistemYönetim

Kullanıcı avatarı
Shifu
Global Moderatör
Global Moderatör

tus kaynak hoca tavsiyesi

Mesaj gönderen Shifu »

tavsiyeleri bekliyoruz
Kullanıcı avatarı
hus42bkl
Doçent Üye
Doçent Üye

Mesaj gönderen hus42bkl »

Ben güzel bulduğum kaynakları yazayım. Bunları daha çok diğer tusiyerlerden duyup aldım. 5 sene pratisyenlikten sonra ilk defa tus çalışıyorum o yüzden benim için kriter en eksik insana bile öğretebilen anlatımlar ön planda oluyor. Aşağıda yazdığım önerilerde "kesinlikle" ifadesi kullandıysam o kaynaktan çok memnun kalmışımdır. Kendi aldığım kaynaklar özelinde yazacağım.

1-Patoloji
Patoloji için kesinlikle Emrullah Beyazyıldız. Videolarda çok iyi anlatıyor, video içinde bile tekrar yapıyor. Dersi anlatırken sıkmıyor esprili bir hoca. Videolarda çok ayrıntı varmış gibi görünüyor ama anlatılanların hepsi çıkmış sorular ve çıkması yüksek ihtimali olan sorular çerçevesinde.
Bir de anlatımını çok kolay spota dönüştürülebiliyor mesela bir hastalığı anlatırken A mutasyonu görülür dediği anda A mutasyonunun görüldüğü tüm hastalıkları sayıyor. Ders anlatımı olarak benim için 4 favori hoca içinde. Fakat ben izlerken çok not almak zorunda kalıyorum ek bilgiler çok.

2-Dahiliye
Soru kitabı olarak herkes kırmızı renkli klinisyen vaka sorularını öneriyor. Ben de onu aldım.
Konu olarak da instagramda dek gelip paylaşımlarını sevince Atilla Uslu Dahiliye video ve kitaplarını aldım. Bazen dahiliyenin temelini anlatırken bazen de sanki asistana anlatıyor gibi geliyordu. Yani anlattığı konu hakkında sizin bilginiz var da hoca eksikleri tamamlıyor gibi ve anlatımı hep yorum yapmayı geliştirici şekilde. Gerçekten mesleki olarak iyi bir nosyon kazandırabilecek bir anlatımı mevcut.
Başta memnun değildim fakat nisan 2023 tusuna girince anladım ki klinikteki soru tipleri bu yöne doğru kaymış, iyi ki almışım dedim.
Ama yine de eksikler var. 5 senelik bir pratisyen olarak ben çok güçlük çektim. Dahiliye çok ayrıntılı bir branş, o yüzden her dersi dinlediğimde o hastalıklarla alakalı araştırma yapmak zorunda kaldım.
Video ve kitaplar dahiliyenin basic kısmını anlamak için yeterli fakat ayrıntı istiyorsanız ek kaynağa ihtiyaç duyuyorsunuz.
Benim fark ettiğim bu eksiklerin bazıları 2 soru kitabında gideriliyor gibi. Ben buna üzüldüm. Çünkü benim için bilinmesi gerekenler tek kaynaktan öğrenilebilmeli. Ama o zaman da çok sayfa oluyor işte. Diğer kaynaklar nasıldır bilmiyorum.

3-Biyokimya
Biyokimya için kesinlikle Yavuz Şahin. Videolarında çok iyi anlatıyor, anlatım olarak favorim olan 4 hocadan biri.
Hiç bilmeyene bile öğretebilir. Herhalde en az not alma ihtiyacı duyduğum hoca olabilir. Videolarla kitap nerdeyse aynı.
Tek kötü yanı videoları izlemezseniz kitabı anlamanız zor olabilir ben kitabı aldığımda bakakalmıştım.
Çünkü az sayfa olması için sayfanın her tarafı kullanılmış, tablolar, şekiller kullanılmış, kitabın tamamı spot gibi ama biyokimya namına her şey var. Aslında çok öğretici.

4-Genel Cerrahi
Herkes Levent Kodal'ı öneriyor. Hem konu kitabını hem de yeni çıkan soru kitabını.
Ben yeni kitabı çıktığını bilmiyordum levent kodal deyince tusdata çıkıyordu. Tusdata genel cerrahi şampiyonların notunu aldım.
İlk kitabı bitirdim ve konu anlatımı olarak gayet düzgün ve yeterli, öğretici ve video derse ihtiyaç duymadım şimdiye kadar.
Levent Kodal'ın kendi çıkardığı kitaba bakmak istedim ama whatsapptan bilgi alıp sipariş vermek bana çok saçma geldi. Bunun için bir site kurulamıyor mu acaba? Kitabın örnek görselleri, fiyatını bir siteden görsek daha uygun olurdu diye düşünüyorum. O yüzden ben şimdilik almadım. Tusworld Ahmet Erkek Genel cerrahi nasıl bilmiyorum ama soru kampı videolarını ve soru kitabını elde ettim deneyeceğim.
Şu anlık Tusdata Genel Cerrahi Şampiyonların notu benim için gayet yeterli.

5-Mikrobiyoloji
Mikrobiyoloji için kesinlikle Feyyaz Akay. Videolarını izlemeye başladım ve gerçekten çok iyi anlatıyor. Anlatım olarak favorim olan 4 hocadan biri. Çok iyi öğretici bir anlatımı var. Daha yeni başladığım için genel hatlarıyla bilgi veremiyorum.
Ama almadan önce de kaynak olarak herkes onu öneriyordu. Kitap olarak ise klasik tıp akademisi kitap düzeni.
Sayfadan tasarruf etmek için sayfanın her bölümü kullanılmış. Videoları izleyen için çalışması kolay, sayfa sayısı az, şekiller, tablolar bol.

6-Anatomi
Anatomi için kesinlikle SMT. Bu hoca gerçekten anatomiyi çözmüş. Anlatım olarak favorim olan 4 hocadan dördüncüsü.:)
Yani şöyle bir dipnot vereyim anlatım olarak favorim dediğim tüm hocalar "bilal" e bile öğretir. :) Gayet anlaşılır yani. Öğretici, akılda kalıcı bir anlatımı var.
Tek kötü yanı bazı konuları izlerken örneğin "duodenum,jejenum,ileum,kalın barsak" konusunu dinlerken duodenumu ayrıntılı anlatıp kolona geçmişti. Duodenum anlatılırken yüzeysel bir şekilde jejenum,ileum hakkında 1-2 bilgi verilmişti. Başlıkta olan bir şey anlatılmamıştı. Ve ben eksik kalacağımı düşünerek bunun bir hata mı olduğunu yetkililere yazdım. Aldığım cevap derslerin tamamen tusa yönelik olduğu ayrıntılı olarak 114 saat olan anatominin sadece tusa yönelik 32 saatte anlatıldığı, sınavda çıkması düşünülmeyen gereksiz ayrıntıların olmadığı şeklindeydi. Doğal olarak mantıklı buldum, zaten gereksiz ayrıntılarda boğulan bir insan olduğum için hak verdim. :)

7-Farmakoloji İhsan Bahçivan ve Yavuz Şahin önerenler mevcut. Genel herkesin önerdiği iki kaynağı yazdım. Daha dinlemediğim için bilmiyorum.
Ben ikisini de elde ettim kaynak olarak. Farma zor olduğu için yakın hafızaya atma amaçlı yeni başlayacağım deneyip hangisi güzel anlatıyorsa onda devam edeceğim.

8-Küçük stajlar
Küçük stajlar için konu hangi kaynak iyidir bilmiyorum. Ama soru kitabı olarak herkes İrşadi Demirci'nin soru kitabını öneriyor, ben de onu temin ettim.

9-Pediatri
Gerçekten pediatri konu anlatımı açısından hangisi iyidir bilmiyorum ben de öğrenmek istiyorum.
Şu kaynak mükemmel diyen tavsiye eden olmadı bana. İyi anlatan bir offline öneren olursa çok mutlu olurum.
Fakat soru kitabı olarak Tusworld imparator efsane soru bankası herkes tarafından tavsiye ediliyor.

10-Kadın Doğum
Bu ders hakkında iyi olan bir kaynağı bilmiyorum maalesef. Öneren olursa sevinirim. Sanırım ben TTS çözeceğim sadece.

11-Fizyoloji
Hangi kaynak iyidir bilmiyorum. Ama konu olarak şu an Tusdata şampiyonların notu benim için yeterli anlatım düzeyine sahip.
Resim
Kullanıcı avatarı
hus42bkl
Doçent Üye
Doçent Üye

Mesaj gönderen hus42bkl »

Üye olmadığınız için bu linki göremiyorsunuz.Sitemize üye olarak bu ayrıcalıktan yararlanabilirsiniz.Sal Ağu 29, 2023 4:27 pm
2-Dahiliye
Soru kitabı olarak herkes kırmızı renkli klinisyen vaka sorularını öneriyor. Ben de onu aldım.
Konu olarak da instagramda dek gelip paylaşımlarını sevince Atilla Uslu Dahiliye video ve kitaplarını aldım. Bazen dahiliyenin temelini anlatırken bazen de sanki asistana anlatıyor gibi geliyordu. Yani anlattığı konu hakkında sizin bilginiz var da hoca eksikleri tamamlıyor gibi ve anlatımı hep yorum yapmayı geliştirici şekilde. Gerçekten mesleki olarak iyi bir nosyon kazandırabilecek bir anlatımı mevcut.
Başta memnun değildim fakat nisan 2023 tusuna girince anladım ki klinikteki soru tipleri bu yöne doğru kaymış, iyi ki almışım dedim.
Ama yine de eksikler var. 5 senelik bir pratisyen olarak ben çok güçlük çektim. Dahiliye çok ayrıntılı bir branş, o yüzden her dersi dinlediğimde o hastalıklarla alakalı araştırma yapmak zorunda kaldım.
Video ve kitaplar dahiliyenin basic kısmını anlamak için yeterli fakat ayrıntı istiyorsanız ek kaynağa ihtiyaç duyuyorsunuz.
Benim fark ettiğim bu eksiklerin bazıları 2 soru kitabında gideriliyor gibi. Ben buna üzüldüm. Çünkü benim için bilinmesi gerekenler tek kaynaktan öğrenilebilmeli. Ama o zaman da çok sayfa oluyor işte. Diğer kaynaklar nasıldır bilmiyorum.
Zaten bu mesajımda tus için çok övmemişim hatta birkaç eksiğinden de bahsetmişim ama başkaları yanlış anlamasın ve haklarına girmeyeyim diye düzeltme ihtiyacı hissettim. Sonuç olarak Atilla hocadan memnun kalamadım maalesef. Mesleki nosyon, bakış açısı kazandırıyor fakat tus için yeterli olmuyor. Başta hoşuma gidiyordu ders anlatımı ama başka eğitmenlerdeki gibi ders bitiminde "Evet bu konuyu kavradım, şuralar önemli." dedirtmiyor. Dersler havada kalıyor hep. Ama bir şeyler kafamda şekillendi o konuda hakkını yiyemem sağolsun. Eskiden konu kitaplarına bön bön bakarken şu an rahat anlıyorum.

Video olarak kimin iyidir bilmiyorum. Kitaptan devam etmeye karar verdim. Kitap olarak tusdata şampiyonların notu dahiliye aldım ve gayet güzel anlatımı var. Sanırım dahiliye için konu anlatımı olarak en yeterli gördüğüm kaynak olabilir.
Resim