Dershaneye gitmeden TUS çalışmanın en kolay yolu

Tus için çalışma Çalışma stratejileri

Moderatör: SistemYönetim

Kullanıcı avatarı
Shifu
Global Moderatör
Global Moderatör

Dershaneye gitmeden TUS çalışmanın en kolay yolu

Mesaj gönderen Shifu »

Merhaba arkadaşlar, eylül tusundan (ilk tusum) 70 puan aldım. Benim gibi dershaneye gidecek imkanı olmayanlara veya ezber yeteneği kötü olanlara belki bir faydası olur diye yazayım dedim.

Öncelikle doğru yöntemi bulana kadar çok ciddi seviyede efor sarfettim ve çok fazla zaman kaybettim. 5. sınıfın başında dershaneye giden arkadaşlarım 1 haftada (hatta 2 günde) 1 kitap bitirirken benim açımdan ayda 1 kitap bile bitirmek imkansızdı. Spotlardan kitap doldurmaya çalışmalar, ses kayıtlarıyla debelenmeler falan. Bir süre sonra bu işin böyle olmayacağını ve diğer tusiyerlerden farklı bir yöntemle çalışmam gerektiğini fark ettim. Çünkü alışıldık yöntemlerle konu çalışırsam barajı bile geçemeyeceğime emindim.

Kitap doldurmanın mantığı nedir diye düşünürken dershaneye giden çoğu arkadaşımın kitaplarda sadece hocaların önemli dediği yerleri okuyup geçtiğini gözlemledim. E iyi de o zaman bu kitap doldurmaktan ziyade kitap boşaltmak anlamına geliyordu. Peki bu kadar kasmaya ne gerek vardı, hocaların önemli dediği her şeyin mantıken hızlı tekrar kitaplarında olması ve soru bankalarında direk hazır soru biçiminde olması gerekirdi. Derken tusdata hızlı tekrar serisini ve klinisyen soru bankalarını aldım. Aynı zamanda dershaneye gitmeyen bir insanı en çok zorlayacak olan anatomi,biyokimya ve histoloji/embriyoloji derslerini tamamen satmaya karar verdim (sınavdan 2 ay önce bu derslerin spotlarına çok az da olsa baktım). Ama diğer derslerin hepsine abandım tabiri caizse. Çünkü çalışması-öğrenmesi kolay ve meslek hayatımda fazlaca işime yarayacak bilgilerdi.

Çalışma yöntemim temelinde şuydu: 1 dersi 4-5 gün hızlı tekrar kitabından çalışıp sonra 10-12 günde klinisyen soru kitabını bitirirdim (TTS değil, TTS'ler beş para etmez ve sınavın çeyreğini bile kapsamaz!). Son 15 gün haricinde asla bundan daha hızlı çalışamadım.
Spot çalışırken 1 spotu 1 kez düz okuyup 1 kere de tükenmez kalemle altını çizerek okuyordum, beleşten 1 tekrar. Böyle yapınca çalışma hızı yavaş kalsa da bilgiler unutulmuyor ve sürekli kalem kullanıldığı için dersten kopulmuyor.

Daha fazla uzatmayayım, hepinize başarılar dilerim.
Kullanıcı avatarı
Tabip
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Tabip »

Başlıktaki yazı başka bir forumdan alıntıdır. Aslını görmek için Üye olmadığınız için bu linki göremiyorsunuz.Sitemize üye olarak bu ayrıcalıktan yararlanabilirsiniz. kullanabilirsiniz.

@Shifu hocamıza bu yazıyı bizimle paylaştığı için teşekkür ediyorum. Ayrıca Tusiyer.ORG üzerinde alıntı içerik paylaşan tüm üyelerimize kaynak belirtmenin etik bir gereklilik olduğunu hatırlatıyorum.
Resim
Kullanıcı avatarı
dusunseli
Tusiyer
Tusiyer

Mesaj gönderen dusunseli »

HIZLI TEKRAR VE SORU BANKASI ÇÖZÜMLERİ SÜRECİ İLE NE KADAR SÜRE TUSA ÇALIŞMIŞ OLDUNUZ?

“Çalışma stratejileri” sayfasına dön