DERSANEYE GİTMEDEN TUS KAZANMAK [REHBER]

Tus için çalışma Çalışma stratejileri

Moderatör: SistemYönetim

Kullanıcı avatarı
Shifu
Global Moderatör
Global Moderatör

DERSANEYE GİTMEDEN TUS KAZANMAK [REHBER]

Mesaj gönderen Shifu »

Herkese merhaba arkadaşlar, bu konuyu tamamen rehber amaçlı açtım ve kendi fikir görüş ve önerilerimi dile getireceğim. Öncelikle belirtmek isterim ki burada yazacaklarım %100 kesin kurallar değiller benim kendi tecrübelerimle kendime uygun bulduğum doğrulardır. Kendinize uygun bulursanız uygulayabilirsiniz , uygun bulmadıklarınız olabilir.

2022 Mart TUS'u geride kaldı ve soruları kontrol ettiğim kadarıyla bir önceki eylüle göre 68-69 civarı bir puan alıyorum, eğer 2021 mart gibi gelirse de 70 üstüne çıkıyorum. Hiçbir dersaneye yazılmadım, hiçbir ders video paket gibi herhangi bir şey de satın almadım , kısacası çalışacağım kitaplar ve dışında hiçbir şey yapmadım tus için. Öncelikle bu konuyu açma hedefim çevremizde olan dersanelerin zorunluluk ve olmazsa olmaz tabularını yıkmaktı. Size şimdi tus'a profesyonel bir şekilde nasıl hazırlanılacağını anlatacağım.
Anlatmaya başlıyorum.

Ben öncelikle çalışmak istediğim kitabı internetten bireysel olarak satın aldım. Örnek veriyorum ben mikrobiyoloji çalışacağım dedim ve tusemin mikrosunu satın aldım. Daha sonrasında ses kaydını buldum ve onu dinleyerek kitabı doldurdum. Burda en önemli kısım ses kaydını çok durdurmamak dinlerken. Çünkü kitap doldurma işini olabildiğince hızlı yapmamız gerekiyor. Asıl önemli olan şey kendi çalışmamız arkadaşlar. Bu yüzden benim önerim dersanenin 2 günde bitirdiği bi kitabı sizin 3 günde en fazla 4 günde bitirmeniz olacaktır . 2 günde bitirmeye çalışmayın, dersanenin en kötü tarafı da bu yani 2 günde o verimsizlikte kitabı dinleyen insanın aklında ne kalır ki. Kitap doldurma konusunda obsesyona girmeyin, kitaba yazdığınız cümlelerle size tusta fark yaratmıyor, dolu kitabın boş kitaptan aslında o kadar da farkı yok arkadaşlar. Sadece biraz yüzeysel olarak konuyu anlamanız için dinliyosunuz ses kaydını . Bu mentaliteyle dinleyin dersleri , ben hocanın verdiği ana fikri kısmen anlasam yeter, yazdığım notların o kadar da önemi yok gözüyle bakın. Kitaplarını abartılı biçimde doldurmayın, özellikle ses kaydı, offline gibi durdurularak dinlenen derslerde yapılan en büyük hatalardan birisi de budur bence, bu sizin hem tekrarınızı zorlaştırır hem de asıl metine odaklanmanızı zorlaştırır. Bundan ötürü notlarını az ve öz alın, kilit yerleri kısa kısa not alın , mnemonicleri not alın, hocanın ağzından çıkanları birebir yazmayın yani ana fikri yazın geçin, fosforlu kalem kullanıyorsanız KLİNİKTE her yeri fosforlamayın sadece keywordleri yani soruda o kısmı yakalatacak şeyleri fosforlayın, mesela diyabetik, alkolik, fissür, kuş üzümü gibi keywordler klebsiella pnömonisine götürür bir göğüs sorusunda bu tarz şeylere özellikle vurgu çakmak size soru yaptırır. Ben kitapları tek tek satın aldım , çalıştıkça bir sonraki kitabı aldım, bu şekilde çalıştım. Asla şaşmadığım bir disiplinim varsa o da doldurduğum kitabı okumaktı, ne olursa olsun doldurduktan sonra 1 kere okudum ki bence bu olmazsa olmaz bir şey , eğer bir kitabı doldurduktan sonra okumuyorsanız o kitabı 1 ay sonra okursanız doldurmanızın bir manası olmayacaktır. Kısacası ders çalışın , kitap doldurmak ders çalışmak değildir, kitabı okumak ders çalışmaktır. Kitap doldurmak, geziye başlamadan önce rehberin bişeyler anlatması gibidir yani rehber anlatır siz az buçuk bişeyler anlarsınız sonra kendiniz gezerken oturur. Evet kitap doldurma mevzusu bu şekilde, tus sürecinin belki de en önemsiz kısımlarınden biri bu ancak herkes bu konuda çok gereksiz obsesif olduğu için bu kadar anlattım, dolu kitap arayan arkadaşları görüyorum :D arkadaşlar kitaplarınız aslında zaten dopdolu yani tekrarlarınız atınca ne kadar dolu olduklarını farkedeceksiniz, sizin 2 cümlenizle boş olan kitap dolmuyor, lütfen bu konuda obsesyonu bitirelim , ders çalışma kısmına geçiyorum.

Asıl önemli olan kısma geldik , burası insanları birbirinden ayıran , 45 alan ile 55 alanı , 65 alanla 70 alanı ayıran, tus'ların kazanılıp kaybedildiği asıl kısım; DERS ÇALIŞMAK
Öncelikle çok çalışmaktan ziyade akıllıca ve stratejik çalışmak daha önemlidir tus'ta. Sınavta optik forma kaç tekrar attığımızı işaretlemiyoruz, bu tarz şeylerin hiçbir önemi yok. Öncelikle çalışılacak ders var çalışılmayacak ders var. Kadın doğuma çalışmak bana her zaman mantık dışı ve strateji hatası gibi gelmişti, hala da öyle düşünürüm , çalışmayı hatta doldurmayı bırakın kitabım yok yani ama 12 soruda 9 yaptım çünkü Türkiye ortalaması 12 soruda 6-7 olan bir ders için neden emek harcayayım onun yerine daha fazla farma okurum dedim. Yanlış anlaşılmasın ben kadın doğum çalışmayın demiyorum , ama az çalışın gerekirse satın diyorum, tamamen satarak bu puanı alabildiğime göre riskli bir hareket olmasa gerek . Zamanınızı derslere akıllıca dağıtın, açın tus'a girenler hangi dersten kaç ortalama yapıyor bakın ösym'den, hangisi az yapılıyosa ona çok tekrar atın bu kadar basit bir strateji ile fark atarsınız herkese. Ben tekrarlarımı bu şekilde dağıttım. Örneğin anatomi biyokimya ve farmakoloji üçlüsü çok az yapıldığı için bu üçlüye çok fazla çalıştım. Mikroya bi tık daha az patoya daha da az , fizyoya da daha az çalıştım. Tekrar sayılarım ise Farma 9, Anatomi 10, BK 9, Mikro 7, Pato 5, FHE 3 . Bu şekildeydi ki arkadaşlar zaten bi tekrar sayısından sonra pek bi fark olmuyo yani 6.tekrar ile 9 arasında pek fark yok sadece unutuyosunuz ve okuyup tekrar hatırlıyosunuz. Örneğin patoda 3 yanlış yaptım , 5 tekrar değil de 15 tekrar olsa yine 3 yanlış yapardım , bi tekrardan sonra artık kendinize bir şey katmayıp unuttuğunuz şeylerin ne olduğunu görüp tekrar hatırlamak için okuyosunuz. 70 yapmak için X tekrar gerekir gibi bir cümle duyarsanız direkt yanlış kabul edin yani 5 tekrarla birinci bile olunabilir olay tekrar sayısından biraz daha farklı. Temelde hiç soru çözmedim buna TTS dahil. Tamamen konu okudum , tamamen konunun yeterli olduğunu düşünüyorum ama obsesif arkadaşlar soru da çözebilirler ben temelde sorunun hiçbir şeye faydası olduğunu düşünmüyorum bundan da adım gibi eminim, bu konuda bana çoğu arkadaş karşı çıkıyor ama temelim intörnken girdiğim tuslar dahil üç tusta da oldukça tatmin ediciydi bu yüzden bu temel tavsiyelerimin arkasındayım. Bol bol konu okuyun yeter , temelde 1 soru bile bakmadan girebilirsiniz tus'a yeterince okuduysanız. Klinikte ise bu temeldeki tavsiyeleri uygularsanız sınavda zorluklar yaşarsınız çünkü gerçekten soru bazlı bir yer klinik. İntörnken girdiğim tuslarda 65'i geçemememin sebebini ararken derece yapan arkadaşım klinikte soru çözmediğimi ve soru bankası üzerinden çalışmam gerektiğini söyledi ben de bunun üzerine soru bankası alıp onu çözüp konuları onun üzerinden tekrar ettim. Oldukça faydasını gördüm, 25 net kadar fayda sağladı bu tavsiye bana klinikte. Kadın doğum hariç 4 klinik ders çalışıyordum ve bunlardan 4 tane soru bankası bitirip sürekli olarak bunları tekrar ettim , zamanım çok kısıtlı olduğu için intörn olduğum için denemelere başlayamadan son 2 aya girdim zaten okul bittiğinde (vakitler saçma gelebilir 4te stajdan kaldığım için okulum uzadı o yüzden yeni mezunum). Son 2 ay kalınca ilk ay bu soru bankalarını tekrar tekrar çözdüm. Son ay ise temel okudum 2 kere ve genel cerrahi pediatri ve dah üçlüsünden soru kitabı baktım. Şimdi kaynak önerilerime geçmeden önce ise klinikte neyi kaç kez çalıştığımı yazayım . Konu tekrar sayımdan tam emin olmamakla birlikte dah gc ve pediatri üçlüsünü 3 kere okumuşumdur en fazla , küçük stajları ise önemli dersleri 2 kere okudum bazı şeyleri sattım anestezi radyo kvc çocuk cerrahisi halk sağlığı gibi (halk sağlığı sattığıma pişmanım 2 soru gitti o yüzden çöpe). TTS konusuna gelirsek ise ben tts çözmedim tts çözmek zorunda değilsiniz elbette faydalı olur. Ben direkt tus kitapçığından çözdüm , antitusifteki 2012-2020 tus soruları dökümanından kliniği çözdüm 2016'ya kadar . Temelde de 2019'a kadar çözdüm bazı derslerin o kadar . Sadece bir nosyon , nasıl soruyolar bu dersi demek için çözdüm. Çözmek zorunda mısınız? Değilsiniz ama illaki faydalı olur. Ben zamansızlıktan çözemedim, tts çözeceğime tekrar sayımı arttırırım dedim ve iyi ke öyle yapmışım. Kendi stratejinizi kendiniz belirleyin. Zamanında tusa başlarken seçtiğim kaynaklardan devam ettim hep hiç kaynak değiştirmedim.

Anatomi- SMT (çok memnunum çok doğru tercih)
FHE- Tusdata (tayfun hocadan dinledim çok memnunum)
Biyokimya - Tıpakademisi YŞ (En sevdiğim kaynaktır, daha iyi bir biyokimya olamaz, tartışmaya bile açık değil)
Mikrobiyoloji - Tusem Altan ( Altan hoca çok güzel anlatır ama maalesef kaynak kötü ve iyi soru yaptırmıyor, Kesinlikle tıpakademisi feyyaz akay öneriyorum , yanlış tercih yapmışım)
Patoloji Tusem Emrullah (Çok doğru tercih , kendisi şu an drpatoloji diye bir platform açtı, oldukça iyi olduğunu düşünüyorum sınav performansı açısından)
Farmakoloji Tusem İhsan hoca'nın 2019-2020 slayt notu (fena değildi, ama şu an tusa başlayacak olsam yavuz hocanın farmasını alırdım sanırım ama kötü bir tercih değildi.)

Dahiliye Tusdata fasiküller + klinisyen kırmızı vaka soruları kitabı (klinikte datanın tüm fasikülleri çok güzel, ama soru üzerinden tekrar etmek için aldığım kırmızı vaka kitabı biraz eksik kaldı gibi bu yüzden biraz kötü geldi dahiliye ama olsun öneririm yine de)
Pediatri Tusdata fasiküller + Tusworld pediatri soru kitabı (tusworld pediatri candır, sadece onun üzerinden tekrar etmek pediatri için yeterli gerçekten yetiyor)
Genel cerrahi tusdata fasiküller + prospektus Levent kodal 8.baskı soru bankası ( Harika bir soru bankası, konu çalışmaya falan hiç gerek yok şu soru bankasını defalarca tekrar etseniz yeter, ama yazarı levent kodal olsun mümkünse)
Küçük stajlar tusdata fasiküller + klinisyen mavi vaka soruları kitabı ( soru bankasını 1 kere çözdüm pek fikrim yok küçük stajların üstünde pek durmadım)
Kadın doğum sattım.

Söyleyeceklerim bunlar arkadaşlar. 240 soruluk bütün deneme de çözmedim bu arada, ama denemek için iki kere tusa girdim , herkese öneririm. Son 2 ay çok önemli , motivasyonunuzu kaybetmeyin. Son 2 aya kadar abartılı sürelerde çalışmayın , kendinizi yormayın , son 2 aya kadar hiçbir ay ortalama çalışma sürem 6 saati bile geçmedi. Rekorum 5 saatti. Son 2 ay 7-8 saat ortalamayı gördüm. Önemli olan son dönemdir. Dersanesiz de tus kazanılır, ders satarak da kazanılır, tts'leri çözmeden de kazanılır, 10 saat çalışmadan da kazanılır bütün bunlar birer tabu. Tabuları yıkın ve sadece çalışın.

Hepinize iyi çalışmalar diliyorum :)
Kullanıcı avatarı
draTUStik
Tusiyer
Tusiyer

Mesaj gönderen draTUStik »

Hocam yazınız için teşekkürler.
Tusworld pediatri sorular kitabı hangisi acaba?
Çıkmış sorular olanı mı?
Kullanıcı avatarı
Tabip
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Tabip »

Başlıktaki yazı başka bir forumdan alıntıdır. Aslını görmek için Üye olmadığınız için bu linki göremiyorsunuz.Sitemize üye olarak bu ayrıcalıktan yararlanabilirsiniz. kullanabilirsiniz.

@Shifu hocamıza bu yazıyı bizimle paylaştığı için teşekkür ediyorum. Ayrıca Tusiyer.ORG üzerinde alıntı içerik paylaşan tüm üyelerimize kaynak belirtmenin etik bir gereklilik olduğunu hatırlatıyorum.
Resim

“Çalışma stratejileri” sayfasına dön